Tycie po lekach – prawda czy fałsz

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wielu pacjentów po zakończeniu kuracji lekami zauważa na wadze dodatkowe kilogramy. Czy faktycznie  farmaceutyki mogą powodować tycie?

Zażywanie lekarstw a tycie

Niektóre lekarstwa mogą powodować tycie. Jest to stwierdzone działanie uboczne różnych rodzajów środków, od antydepresyjnych do hormonalnych. Leki hormonalne powodują nie tylko zwiększenie apetytu, ale przede wszystkim wpływają na zatrzymanie wody w organizmie.  Z kolei leki przeciwdepresyjne mogą wywoływać ataki niepohamowanego głodu.

Najlepszy sposób postępowania w takiej sytuacji polega na unikaniu lekarstw, jeśli to tylko możliwe. Warto wybierać leki roślinne lub ziołowe, które mniej ingerują w organizm. Taki wybór jest szczególnie rekomendowany osobom, które cierpią na otyłość lub nadwagę.

Jakie leki powodują tycie?

Poniżej przygotowaliśmy krótką listę leków, które mogą wywoływać tycie

  • leki przeciwdepresyjne, szczególnie te zawierające paroksetynę, fluoksentyną zwiększają uczucie łaknienia, przez co pośrednio mogą powodować tycie
  • leki przeciwalergiczne (kortykosteoroidy) – naturalnie wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej, szczególnie dotyczy to steroidów przyjmowanych w formie tabletek i iniekcji niż inhalacji.
  • preparaty przeciwcukrzycowe – wywołują tzw. paradoks cukrzycowy polegający na tym, że leczenie choroby odpowiedzialnej za dodatkowe kilogramy bardzo często jeszcze bardziej powiększa nadwagę. Nie tylko stosowanie insuliny zwiększa tendecję do tycia, ale również leki zawierające chlorpropamid stosowane w celu obniżenia poziomu cukru.
  • tabletki antykoncepcyjne (starszej generacji)
  Ograniczenia Według wieku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*