Planowanie rodziny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zakładanie rodziny powinno być odpowiedzialną decyzją, a nie przypadkiem. Dlatego zanim się ja założy, zazwyczaj się ją planuje. Planowanie rodziny wiąże się oczywiście z antykoncepcją. Może to być naturalne planowanie rodziny, które polega m.in. na rozpoznawaniu płodności. Ma to związek z cyklem płodności. Jego rozpoznawanie to np. obserwacje, tworzenie wykresu temperatury, a także interpretacja objawu śluzu. Na podstawie głównie tych danych można wyznaczyć szczyt płodności.

Naturalne planowanie rodziny jest typowe dla osób mocno wierzących i religijnych. Kościół jest bowiem przeciwny antykoncepcji. Takie planowanie ma wiele zalet dla zdrowia kobiety. Nie szkodzi ono zdrowiu, daje możliwość diagnozowania chorób kobiecych, a także pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia dziecka lub też zmniejszyć to prawdopodobieństwo. Z drugiej strony takie naturalne metody planowania rodziny nie zawsze są stuprocentowo pewne. Jeśli kobieta ma nieregularny cykl, to taka metoda w ogóle nie jest skuteczna.

Skoro naturalnym planowaniem rodziny jest po prostu kalendarzyk małżeński, to jako nienaturalne metody można uznać pozostałe rodzaje antykoncepcji. Poza prezerwatywami najpopularniejsze są tabletki hormonalne, które mają bardzo dużą skuteczność. Wśród różnych metod antykoncepcji wyróżnia się również plastry, podwiązanie jajowodów, wkładki domaciczne i chirurgiczne. O ile WHO uznaje te metody antykoncepcji, o tyle naturalne planowanie rodziny nazywa sposobem określania fazy płodności.

  Pijany Kurczak, Inspired By Masterchef 2 Participation, Alvin Quahen

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*