Anemia sierpowata

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Anemia lub niedokrwistość sierpowata to wrodzona choroba będąca wynikiem mutacji hemoglobiny – białka składowego barwnika krwi. Nazwa choroby wzięła się z tego, że erytrocyty, czyli krwinki czerwone będące jednym z podstawowych składników krwi, przybierają w niej postać sierpu. Tak zbudowane krwinki mają tendencję (przy czym nie zdarza się to zawsze) do rozpadania się, co w konsekwencji prowadzi do anemii.
Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny (nie ma związku z płcią) recesywny (oboje rodziców są nosicielami). Ryzyko urodzenia chorego dziecka wynosi 25% i dotyczy każdej ciąży. Osoby posiadające sierpowate erytrocyty nie zawsze zapadają na anemię, co więcej – bywa, że są odporni na malarię. Ten typ niedokrwistości dotyczy głównie mieszkańców Afryki i obu Ameryk, w Europie jest ona rzadka.

Objawy:

• Silne bóle
• Obrzęk dłoni i stóp
• Zażółcenie skóry i błon śluzowych
• Powiększenie wątroby i śledziony
• Kamienie w pęcherzyku żółciowym
• Owrzodzenie skóry w okolicy kostek

Zmieniony kształt krwinek powoduje, że przylegają one do ścianek naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje powstawanie skrzeplin i przez to zatykanie się naczyń. W konsekwencji prowadzi to do niedostatecznego przepływu krwi, upośledzenia wielu narządów, zawału serca, udaru mózgu, a nawet chorób oczu takich jak jaskra.

Diagnostyka i leczenie

Aby zdiagnozować tę chorobę należy przeprowadzić wiele badań laboratoryjnych, w tym głównie morfologię z rozmazem. Profilaktyka anemii obejmuje głownie szczepienia, a leczenie podawanie kwasu foliowego, podawanie leków przeciwbólowych i przeciwkrzplinowych, a także hydroksykarbamid. Dokonuje się także transfuzje krwi, istniej też możliwość przeszczepu komórek krwiotwórczych, ale pod warunkiem, że pacjent nie przekroczył 16 roku życia i ciężko choruje.

Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.

  Tycie po lekach - prawda czy fałsz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*